Transfer Fiyatlandırması

Sorularınız Mı Var?

light logo
DBS-C Group olarak, verdiğimiz hizmetler ile ilgili olarak, müşterilerimizde ve sektör içerisinde sıklıkla karşılaştığımız bazı soruları aşağıda sıraladık. Daha fazlası için daima bizimle iletişime geçebilir ve DBS-C Group’un katma değerli hizmetlerinden faydalanabilirsiniz...
Firmanızın şubesi, ana ortağı, bağlı bulunduğu grubu, distribütörü, firma sahip veya yöneticilerinin akrabası, şahıs ortağı ile; mal veya hizmet alımı, borç ve ödünç para alışverişi, lisans, marka ve patent ödemesi, masraf yansıtması yapılıyorsa, İLİŞKİLİ İŞLEMİNİZ VAR DEMEKTİR!
İlişkili işlemleriniz varsa, bunları Kurumlar Vergisi Beyannamenizde beyan etmeniz ve işlemlerde piyasaya ve emsallerine uygun fiyatlar kullandığınıza dair gerekli açıklamaları, kanıtları, analiz ve dokümantasyonu hazırlamanız gerekir.
Yanlış. Yurtiçi ya da yurtdışı, tüm ilişkili işlemlerinizle ilgili olarak vergi dairesi açıklama, analiz ve kanıtları talep edebilir. Yurtdışı ve serbest bölgelerle olan tüm işlemler ayrıca TF Raporuna yazılır. Yurt içi ilişkili işlemlerde Hazine’nin vergi kaybına uğrayıp uğramadığına bakılır.
İlişkili kişilerle olan işlemlerinizde uyguladığınız fiyatlar piyasaya, emsallere uygun ve ilişkisiz firmaların kullandığı fiyatlar seviyesinde olmalıdır.
Tebliğler, farklı fiyatlandırma yöntemleri tanımlarlar. Fiyat yoksa, karlılık oranları karşılaştırılacaktır.
Transfer Fiyatlandırması mevzuatının temel amacı; Matrah Azaltma ve Kar Aktarımının (BEPS) önlenmesi, Örtülü Kazanç Transferi yapılmaması ve her firmanın kendi ülkesinde, hak ettiği seviyede vergi ödemesidir.
Firmanızın örtülü kar transferi yapmıyor olması, tek başına yeterli değildir. Transfer Fiyatlandırması mevzuatına uyduğunuzu BELGELENDİRMENİZ gerekmektedir.
Her ülke kendi TF mevzuatına uygun bir strateji ve Yıllık TF Raporu ister. Türkiye’de Maliye Bakanlığının Tebliğlerine uygun, AYRI VE TÜRKÇE bir rapor hazırlanmalıdır.
Maliye talep ettiğinde, o yıla ve geçmiş 5 yıla ait raporların tamamının, en geç 15 gün içinde sunulması gerekir. TF raporları KAPSAMLI, BİRBİRİYLE UYUMLU, MANTIK BÜTÜNLÜĞÜ İÇEREN raporlardır. Öte yandan, firmanın vergi dairesine yaptığı kendi beyanıdır. Rapor talep edildiğinde, süre çok kısa ve iyi bir rapor için iş işten geçmiş olacaktır.
- Maliye’de TF konusunda tecrübeli uzmanlar mevcuttur.
- Zayıf kanıtları, yetersiz açıklamaları olan raporlar kolayca RED EDİLMEKTE,
- Bunların yerine Maliye’nin kendi hesaplamasına göre Örtülü Kar Transferine VERGİ CEZALARI, FAİZ UYGULANMASI söz konusu olabilmekte,
- Firmanın tüm işlemleri hakkında KAPSAMLI VERGİ İNCELEMESİ başlatılmaktadır.
Aradığınızı bulamadınız mı? İletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.